Grizly Cícer Kabul 1000 g
Kábul cícer sa od ostatných dvoch druhov líši najmä svojou farbou - je svetlá, má väčšiu plody a hladkú šupku. Pestuje sa v stredomorí, južnej Európe, severnej Afrike, južnej Amerike a na indickom subkontinente. Jej názov pochádza z oblasti v Afganistane (Kábul).
Cícer obsahuje železo, fosfor, vápnik, horčík, mangán, zinok a vitamín K. Všetky tieto živiny sa podieľa na tvorbe a udržiavanie štruktúry a pevnosti kostí. Pre správnu mineralizáciu kostí je potreba konzumovať fosfor aj vápnik v rovnováhe. Ak prijímame v potrave oveľa viac fosforu ako vápnika, povedie to k úbytku kostnej hmoty. Železo, zinok a mangán hrajú hlavnú úlohu pri tvorbe a dozrievania kolagénu. Nízky príjem vitamínu K je zasa spojený s častým vznikom zlomenín.
Všetky strukoviny obsahujú oligosacharidy známe ako galaktiny - čo sú zložité cukry, ktoré telo nemôže stráviť, pretože mu chýba na to potrebný enzým. Z tohto dôvodu spôsobujú strukoviny plynatosť. Preto je vhodné zavádzať strukoviny do svojho jedálnička postupne. Ďalšou možnosťou je zliať vodu, v ktorej sme namáčali cícer (či iné strukoviny) a variť je už v čistej vode.
Krajina pôvodu: Rusko, Taliansko
Cícer je známa tiež ako rímsky hrach. Semená cíceru obsahujú veľké množstvo bielkovín.